Vælg datoer
2 Gæster
Danmark
4 stjernet sommerhus i Rømø
4 stjernet sommerhus i Rømø, Rømø og Mandø
4 stjernet sommerhus i Rømø, Rømø og Mandø
4 stjernet sommerhus i Rømø, Rømø og Mandø
17 Gæster · 7 Soveværelser · 4 Badeværelser

4 stjernet sommerhus i Rømø

Rømø/Toftum, Rømø og Mandø, Vestjylland syd
4.2·34 Bedømmelser
Areal: 290 m²
Kæledyr tilladt
Maks. 2
Renoveret 2015
900 m
Til kyst
900 m
Til badestrand
Oplader til elbil
Type 2, Mennekes
Aktivitetshus
Se detaljer
Energihus
Se detaljer
5,0 km
Til restaurant
2,6 km
Til indkøb
Høj standard
Husnr. 43647

Indbydende sommerhus med fantastisk udsigt over markerne og diget mod det åbne Vadehavet ved Toftum. Aktivitetshuset med syv soveværelser og fire badeværelser/toiletter har god plads til flere familier. Her er både billard, bordfodbold, airhockey og bordtennis, så der er rig mulighed for en aktiv ferie.


Sommerhuset var indtil 1967 en af øens tre skoler og består i stueplan af entre med opgang til lejlighed og velindrettet og funktionelt køkken/alrum, som er husets hjerterum med plads til hele familien ved langbordet. Fra alrummet er der udgang til den indhegnede have og den sydvendte træterrasse, hvor der er havemøbler og grill. Fra alrummet kommer I ind i stuen, der tidligere blev brugt som skolestue. I forlængelse af stuen er der et fantastisk rum med loft til kip og hele fire ovenlysvinduer og et gæstetoilet. Mod øst er der to store, lyse soveværelser og et badeværelse med marmorfliser.


Første sal er opdelt i to separate familieafdelinger. Fra alrummet er der opgang til stue, to soveværelser med en fantastisk udsigt til mark og hav samt yderligere et soveværelse og et rummeligt, lyst badeværelse med bruseniche. Fra husets entre er der opgang til endnu en lejlighed med to lyse soveværelser, badeværelse med brusekabine og åbent køkken/alrum med spiseplads og sofahjørne. Udlejes ikke til ungdomsgrupper.

Ferieboligfaciliteter

Tremmeseng
Wifi
Vaskemaskine
Have
Opvaskemaskine
Airhockey
Biljard
Bordtennis
Aktivitetshus
Terrasse
Tørretumbler
Kaffemaskine
Se alle faciliteter
Ferieboligens layout
floorplan
  • 1 Opholdsstue: Brændeovn, tv, høj stol
  • 7 Soveværelser: 1 dobbeltseng | 1 dobbeltseng | 1 dobbeltseng | 2 senge | 1 dobbeltseng og 2 køjer | 1 dobbeltseng og 1 seng | 2 senge, barneseng
  • Køkkenafd.: El-komfur, køle-frys, mikroovn, emhætte, kaffemaskine, opvaskemask.
  • Bad/wc: Vaskemask., tørretumbler, wc, håndvask, bruseniche, gulvvarme
  • 2xBad/wc: Wc, håndvask, bruseniche
  • Bad/wc: Wc, håndvask
  • Aktiviteter: Bordtennis, billard, bordfodbold, airhockey
  • Og: Terrasse, el-varme, luft/luft varmepumpe, legeredskaber, havegrill, anlagt have 1774 m2 , moderne møblering, udsigt over vand, sommerhus m/1. sal
Ferieboligens beliggenhed
Rømø og Mandø
Vestjylland syd , Denmark
Afstande
Top-attraktioner i området
Afstand til kyst
900 m
Afstand til indkøbscenter
2,6 km
Restaurant
5,0 km
4.2
MEGET GODT
34 vurderinger · 27 anmeldelser
  For 2 år siden.

Die Ausstattung ist prima. Alles gut und unter eingerichtet. Dazu Billardtisch und Aktivitätsraum. Schöne Küche. Genug Touletten und Bäder, dazu Waschmaschine und Trockner. / Schöner umzäunter großer Garten. / Perfekt für uns. Empfehlungen: DerDtrsnd ist das Highlight

Klaus - Bispingen
Overnattet 7 nætter i Rømø og Mandø, Denmark
  For 2 år siden.

Viele Spiele und viel Platz. Empfehlungen: Der richtige Strand ist nicht weit entfernt ca. 5-10 min mit dem Auto. Kerzen ziehen und Hot Dogs findet man in der Nähe. Ein Ausritt am Strand lohnt sich.

Janine - Hamburg
Overnattet 4 nætter i Rømø og Mandø, Denmark
  For 2 år siden.

Der untere Bereich des Hauses ist großartig. Toller großer, gemütlicher Aufenthaltsraum mit Billardtisch. Schöner Essbereich und gut ausgestattete Küche. Empfehlungen: Wir waren nur am Strand, der hat uns gut gefallen.

MaryDQ - Hamburg
Overnattet 3 nætter i Rømø og Mandø, Denmark
Se alle 27 Gæstevurderinger
Yderligere services
Inklusiv
✓ Internet.✓ Rejsesupport✓ Inkl. slutrengøring
Eksklusiv (aktuel pris)
Ikke inkluderet i den viste pris
Strøm
3,40 DKK/kWh
Vand
85 DKK/m³
Sikkerhedsdepositum
Ekstra services
Betales ved ferieboligen, hvis det bruges
Tryghedsforsikring fra
852 DKK
Linnedpakke
155 DKK
Barnestol
330 DKK
Baby-/Barneseng
330 DKK

Regler og politikker

Indtjekning
16:00 - 18:00
Udcheckning
08:00 - 10:00

Afbestillingspolitik

Ved afbestilling op til 42 dage før påbegyndelse af opholdsdag 10% af lejen.
For aflysninger fra den 42. dag frem til den 28. dag før påbegyndelse af den første dag i opholdet 40% af lejen.
For aflysninger fra den 28. dag op til den første dag i opholdet 90% af lejen.
For aflysninger på den første dag for ophold eller senere den fulde leje.

Om området

Hold ferie ved Vesterhavet og oplev den danske skønne natur

Ved Jyllands vestkyst ligger Nationalparken Vadehavet som man kan bruge meget tid på at udforske. Heldigvis findes der et stort udvalg af sommerhuse til leje på Rømø og Mandø, som du kan booke igennem Dancenter. Og her er der masser af mulighed for badning på brede sandstrande samt andre strandaktiviteter, men der er også mulighed for andre familievenlige strandaktiviteter samt rekreation.

Hold ferie i sommerhus på Vadehavets øer – Rømø og Mandø

Rømø og Mandø ligger ud for Sydjyllands vestkyst. Begge øer er omgivet af Nationalpark Vadehavet, som i dag er et fredet naturområde og optaget på UNESCOs liste over Verdensarv. Vadehavet er et helt specielt sted, der har en vigtig beliggenhed for især svømme- og vadefugle under deres årlige træk. Samtidig er Vadehavet et vigtigt yngle- og overvintringsområde. Hvis du er interesseret i at opleve den spændende natur, så kan du finde en lang række af hyggelige og dejlige sommerhuse hos Dancenter. Hold ferie på Rømø eller Mandø.

Feriehus Rømø

Rømø er Danmarks 10. største ø og blandt Danmarks populære steder at besøge, så der er mange, der søger efter sommerhus på Rømø. Der bor omkring 700 faste indbyggere på øen, hvilket ændrer sig drastisk om sommeren, hvor mange feriegæster rejser til Rømø for at holde ferie i eller omkring Rømø. Rømø ligger i Vadehavet, syd for Fanø og nær Esbjerg.

Rømø er forbundet til fastlandet ved Rømødæmningen og er især kendt for dens fantastiske natur. Næsten 90% af øen består af natur og mange områder er fredet, hvilket gør det til en helt speciel oplevelse. Her finder du blandt andet nogle af Danmarks bredeste sandstrande.


Når du holder ferie på Rømø kan du blandt andet opleve den årlige Jazzfestival og Dragefestival, som finder sted i henholdsvis juni og september måned. Øen har også mange smukke naturstier, som er velegnet til både cykling og vandreture. Hvis ikke du selv vil medbringe en cykel, så er der god mulighed for at leje cykler på Rømø. Det er desuden også muligt at leje en hest og opleve øen fra hesteryg.


På den sydlige del af Rømø finder du Havneby, hvorfra du kan sejle på dagsture til den tyske ø Sylt (eller Sild).


Fun Fact: På grund af dens smukke natur blev Rømø i 2009 benyttet som kulisse til en del af optagelserne af den amerikanske film ’The Ghost’.

Kom helt ned i tempo med et sommerhus på Mandø

Mellem Rømø og Fanø finder du den lille ø Mandø , som i dag kun har omkring 40 indbyggere. Her er det tidevandet, der bestemmer, på hvilken tid af dagen man kan komme til øen. Det er fordi øen kun kan nås via Låningsvejen, som kun kan benyttes når der er lavvande. I modsætning til den vilde natur på de større øer Rømø og Fanø er landskabet på Mandø mere roligt og åbent. Landskabet domineres især af de åbne marskområder, og der findes kun få træer. Mandø er utrolig hyggelig og har et rigt dyreliv, med især af trækfugle. Ønsker du ikke selv at køre til Mandø, kan du komme dertil med Mandøbussen, som kører fra Vadehavscenteret i Vester Vedsted, nær Ribe. Da Mandø er en lille ø, har DanCenter kun få sommerhuse til udlejning, så det gælder om at være ude i god tid.

Oplevelser på og omkring Mandø og Rømø – hvad skal du se

Holder du ferie i sommerhus på Mandø eller Rømø, er der masser af attraktioner, som du let kan komme til. Indenfor kort afstand af dit sommerhus på enten Rømø eller Mandø finder du attraktioner som:

  • Mandøbussen, der kører til og fra Mandø gennem Nationalpark Vadehavet. Oplev naturen helt tæt på.
  • Museet Ribes Vikinger, som er et spændende kulturhistorisk museum omkring vikingetiden og middelalderen i Ribe og den sydvestlige del af Danmark.
  • Vadehavscentret i Vester Vedsted er et oplevelsescenter, der handler om det fascinerende vadehavsområde, der strækker sig 500 km langs den danske, tyske og hollandske kyst.
  • Universe Oplevelsespark tager udgangspunkt i videnskaben og er en park fyldt med spændende oplevelser og attraktioner for hele familien.
  • Lakolk Strand, der er kåret som en af Danmarks Bedste Strande. Den er også en af de bredeste sandstrande i Danmark og i Europa.
  • Sort Sol kan opleves til foråret og efteråret, når millioner af stære danser hen over himlen.

Oplevelser i køreafstand fra Rømø og Mandø


Hvis I gerne vil køre lidt længere væk fra sommerhuset for at finde spændende oplevelser, så kan I køre til Billund, hvor I finder LEGOLAND®, der nok skal sørge for god underholdning i timevis. Når I er blevet mættet af forlystelserne i LEGOLAND®, kan I med hele familien tage i LEGO House, der er tegnet af den danske tegnestue BIG.


Hvis I er mere til at tage op oplevelse blandt dyrene, så kan I tage i Givskud Zoo, hvor du og hele familien kan få en hyggelig dag med kigge på parkens mange dyr. Hvis det er kultur og byliv, så kan I tage til Esbjerg by. Her kan I blandt andet finde skulpturen De Fire Hvide Mænd. Her kan I også kigge på spændende skibe i den store industrihavn eller tage en tur op og ned af gågaden.


Sommerhusudlejning på Rømø og Mandø hos DanCenter

Gennem DanCenter Sommerhusudlejning kan du finde mere end 120 sommerhuse på Rømø og færre på Mandø, hvor du kan holde ferie med familie eller venner. DanCenter Sommerhusudlejning kan også hjælpe dig med at finde sommerhus i Danmark, Norge, Sverige og Tyskland.


På Rømø og Mandø kan du leje både store og små sommerhuse med plads til hele familien og venner. Flere sommerhuse har en flot udsigt over Vadehavet eller til den skønne natur. Du finder også enkelte sommerhuse med pool, hvis du er ude i god tid.

Tag hunden med i sommerhus på Rømø og Mandø

Når du lejer et sommerhus eller ferielejlighed på Rømø eller Mandø gennem DanCenter Sommerhusudlejning, så får du muligheden for at holde ferie med hele familien igennem en af vores mange ferieboliger - inklusiv familiens firbenede venner. I flere af vores sommerhuse kan du medbringe én eller to hunde uden ekstra omkostninger. Læs mere om at tage hunden med på ferie.


Sommerhusområder tæt ved Rømø og Mandø


Hvis du hellere vil udforske områderne omkring Rømø og Mandø, så kan DanCenter tilbyde en lang række af dejlige sommerhuse på Fanø eller på den Sydlige Vestkyst. Du kan også leje sommerhus ved Vesterhavet. Eller du kan leje sommerhus i Blåvand, Vejers Strand, Hvide Sande, Houstrup Strand eller Henne Strand. Uanset hvor du vil hen, så har DanCenter et sommerhus til dig. Fra Bornholm i øst over Fyn i midten af landet til Skagen i nord. DanCenter har sommerhuse i hele Danmark.

Hold ferie med Danland Feriecenter på Fanø og Rømø

Du kan leje feriebolig på Rømø hos Danland Feriecenter Rømø Resort Feriecenter og Wellness, hvor du kan nyde den store wellnessafdeling, som alternativ til Rømø sommerhus. Her kan I komme helt ned i gear og slappe af. Her finder i også swimmingpool og spa. Aktiviteterne udendørs byder på legepladser, hoppepude, cykeludlejning, fitness, multibane etc.


Book jeres næste ferie ved DanCenter eller Danland.

Sydvestjylland - Vadehav, østers, sæler og autentisk ø-hygge

Vi starter i den sydvestlige del af landet med den vidtstrakte marsk og Vadehavet, der er med på Unesco´s verdensarvsliste. Gode måder at opleve området på er en vadehavsvandring eller en østers- eller sælsafari. Rømø er den sydligst beliggende danske vadehavs-ø og har nogle af Europas bredeste sandstrande. Nord for Rømø, ud for Danmarks ældste by Ribe, ligger Mandø, som er (endnu) en særlig naturperle. Og sidst, men ikke mindst, er der den traditionsrige ferieø, Fanø, med dens charmerende byer Nordby og Sønderho samt strandene Fanø Bad og Rindby Strand, der har internationalt niveau.

Hav og fjord – populære strande med uendelige horisonter

Blot få kilometer nord for Fanø ligger nogle af Danmarks mest populære feriesteder som perler på en snor: I Blåvand, Henne og Vejers venter dejlige strande og uendelige horisonter. På flere dele af strandene kan du finde levn fra fortiden i form af efterladte bunkere fra 2. verdenskrig. I Blåvand åbnede i 2017 det nye Bjarke Ingels tegnede museum Tirpitz. Museet er udført som en portal til den jyske vestkysts skatkiste af skjulte historier. Og i modsætning til de tunge og invasive cementbunkers, er Tirpitz åben og integreret i klitlandskabet.

Byerne er især kendte for deres strandliv, shopping og masser af aktiviteter for børn. På øerne Rømø, Mandø og Fanø kan du opleve det livlige Vadehavet. Her er det naturen som har magten. Eksempelvis nås Mandø kun når der er lavvande. Vadehavet har et utroligt rigt dyreliv, især af trækfugle som hvert år slår sig ned i området for at proviantere. På Fanø er det også muligt at opleve et stort antal af sæler. Har du planlagt at besøge en eller flere af de tre øer, er det oplagt at tage cyklen med. Her finder du gode cykelruter, som fører dig rundt i landskabet. På alle tre øer finder du også fantastiske badestrande. I regionens største by Esbjerg finder du en masse kulturelle tilbud og gode shoppingmuligheder. Besøg blandt andet Esbjergs Kunstmuseum eller Esbjergs Vandtårn, som er én af byens vartegn. Du kan også tage på sælsafari ud til Fanøs østkyst eller på sejltur ud til Horns Rev Havmøllepark, som er en af verdens største. Fra Esbjerg er der færgeoverfart til Fanø. Lej et sommerhus med DanCenter Sommerhusudlejning . Vi har både klassiske sommerhuse og luksus sommerhuse .

Info & åbningstider

Adresse
Vesterhavsvej 17
Rømø
DanCenter Rømø
romo@dancenter.com
6792 Rømø
Denmark
Kontakt
For kundeforespørgsler, ring til [9.00-17.00]: +45 70 60 33 49
Nøgleudlevering
Nøglen til ferieboligen er til rådighed fra kl. 16:00 på indflytningsdagen.
Nøglen udleveres ved huset.

Inden ferien

Lejebevis og kørevejledning

Når du har bestilt en feriebolig igennem DanCenter, modtager du kort tid efter en bekræftelse på dette. Bekræftelsen er dit lejebevis, og indeholder alle de oplysninger, du har brug for. Du finder oplysninger om adressen på ferieboligen og nøgleudleveringsstedet. Midt på siden finder du vejbeskrivelsen, der forklarer vejen til nøgleudleveringsstedet.

Ankomsttidspunkt

Det normale ankomsttidspunkt er fra kl. 16.00 på indflytningsdagen.

Ankomst uden for åbningstid

Hvis du f.eks. ankommer sent om aftenen, er der lukket på vores lokalkontorer. Forhør dig derfor i god tid om, hvordan du skal forholde dig med hensyn til nøgle og depositum. Kontaktoplysningerne til lokalkontoret finder du på dit lejebevis eller under menupunktet Kontakt på dancenter.dk

Serviceydelser/ekstraudstyr

Alle vore feriehuse råder over køkkenservice samt dyner og puder til det antal personer, som ferieboligen er beregnet til. Linned, viskestykker, karklud og håndklæder kan bestilles, såfremt du ikke selv ønsker at medbringe det.


Bestilling af ekstraudstyr kan ske via internettet når du booker eller ved at kontakte et af vore lokalkontorer.


Eksempler på ekstraudstyr som kan bestilles:


Linnedpakke: Dyne-/hovedpudebetræk, lagen til 1 person, et håndklæde, et stort badelagen, viskestykke og én karklud


Barneseng


Barnestol


Ved bestilling af barneseng kan du ikke være sikre på, at der er plads til barnesengen i forældresoveværelset. Hvis der står i husbeskrivelsen, at der er barneseng i ferieboligen, og du kun har brug for én, er bestilling unødvendig.


Endelig er der mulighed for at bestille levering af ekstraudstyr, som du lejer. På den måde slipper du for at skulle køre flere gange mellem ferieboligen og lokalkontoret, men kan straks ved ankomsten tage ferieboligen og alle dets faciliteter i brug.


Bemærk venligst, at der i travle perioder kan være udsolgt af ekstraudstyr. Vi anbefaler derfor, at du altid bestiller ekstraudstyr og slutrengøring ved booking af ferieboligen.


Hvad er et gebyr for rengøringsrevision?


Vi opkræver kunderne et lille rengøringsrevisionsgebyr for at forberede værelset til den næste gæst, selvom nogle udgående gæster foretrækker at gøre værelset rent selv. Skal sådanne gæster stadig betale et rengøringsgebyr? Ja. Lad os venligst forklare.


Selvom vi sætter pris på, at gæster selv gør værelset rent, foretager vi ikke desto mindre en revision for at sikre, at værelset er i fremragende stand. Det rengøringsrevisionsgebyr, vi opkræver, er for den tid og indsats, der er involveret i at kontrollere, at vores rengøringsstandarder er overholdt, så vi kan give vores kunder den bedste oplevelse.

Indtast datoer for at se prisen
Vælg datoer
2 Gæster
+4589880266

Søg
Information

DanCenter A/S - Kronprinsensgade 3, 2. - 1114 København K - Danmark
Tel: +45 70 13 00 00CVR: 67324013