Dette træsommerhus bygget i 2008 ligger i OstseeStrandpark Grömitz, som er et hyggeligt ferieområde beliggende ca. 200 m fra en dejlig sandstrand med kort afstand til fods eller på cykel til byens centrum. Den danske byggestil med panoramavinduer er karakteristisk for huset og medvirker til, at det fremstår lyst og indbydende.
Der er tre soveværelser i huset, og til børnene er der både højstol og barneseng. Stuen ligger i åben forbindelse med køkkenet, der bl.a. har mikroovn og opvaskemaskine. Her kan I gøre jer det behageligt i stuen, der har brændeovn, DVD-afspiller og satellit-tv eller sætte jer til rette med en god bog eller en spændende film. Efter en lang tur langs stranden kan I slutte dagen af med et afslappende dyp i husets eget spabad eller blive gennemvarmet i saunaen. Solariet sørger hele året rundt for en dejlig feriekulør. Der er desuden kombineret vaskemaskine og tørretumbler. Huset ligger på en stor naturgrund og den store, delvist overdækkede terrasse indbyder til solbadning og hyggelige grillaftener.
Udover den attraktive, kilometerlange strand ligger der i nærheden af ferieparken også en klatrepark, minigolf, en skateboardplads, en familierestaurant samt en iscafé, der har åbent i sommerhalvåret. Andre mulige fritidsaktiviteter i området er rideture på stranden eller et besøg i badelandet ”Grömitzer Welle“. For golfinteresserede er der også flere muligheder for at holde niveuaet ved lige. Der er er både 9- og 18-hullers golfbaner i Grömitz og andre baner i området. I kan evt. købe den såkaldte golfpakke, der giver jer adgang til 5 forskellige golfbaner i nærheden af Grömitz. I sommer-højsæsonen er Lensterstrand et livligt område, som henvender sig til en bred målgruppe. I kan få yderligere infomation samt mulighed for internetopkobling til jeres bærbare (mod gebyr) i turistbureauet i byen.
Grömitz sørger for gode rammer til en hyggelig ferie ved den skønne strand, en attraktiv strandpromenade og den moderne lystbådehavn. Her har I også mulighed for at få kurser i windsurfing, sejlads og diverse sejlercertifikater og på havnepromenaden finder I en maritim legeplads til børnene. Uanset hvilket tidspunkt på året I vælger at besøge Grömitz, kan I være sikre på at få en herlig oplevelse med den flotte natur, gode restauranter og caféer samt talrige kultur- og fritidsoplevelser.
Sommerhus nr 33406
Maks. 6 pers.
ca. 100 m2
Byggeår 2008
Om sommerhuset:
Huset har spa/boblebad
Huset har sauna
2,0 km til købmand
500 m til restaurant
200 m til kyst
Husdyr tilladt
Feriehus med satellit-tv
Energihus
1 Opholdsstue: 40 m2, brændeovn, stereoanlæg med CD, DVD-afspiller, TV, parabol, høj stol