Inkl. vandforbrug
Slutrengøring efter ønske: DKK: 1045
Priserne er ekskl. forbrugsafgifter, medmindre det er opført som inkl. i beskrivelsen af feriehuset.
Jyllands Akvariet
Lær at samle rav, klap en haj eller rødspætte i Jyllands Akvariet
I første klitrække ca. 100 meter fra den gode sandstrand og det friske Vesterhav finder I dette idylliske, stråtækte sommerhus med swimmingpool, spabad og sauna.
Husets indretning og størrelse gør det velegnet til storfamilier eller flere familier, der ønsker at tilbringe ferien sammen med fokus på hygge, afslapning og velvære. Gratis, trådløs internetforbindelse, egen pc skal medbringes.
De mange terrasser omkring huset og den store klitgrund gør det let at finde en hyggekrog i de naturskønne omgivelser.
Har I fået nok af afslapning og strandliv og gerne vil være lidt aktive, så findes der på hele Holmsland Klit en mængde aktiviteter og oplevelsesmuligheder. Kør f.eks. lidt nordpå til fiskeri- og handelsbyen Hvide Sande, der med sit liv omkring havnen, fiskeriauktion, de mange butikker, museer osv. har meget at byde på.
Fiskeriets Hus er med sin lille udstilling om fisk og fiskeri også et besøg værd eller fortsæt de sidste kilometer til Søndervig, hvor der findes golfbaner, tennisbaner, bowlingcenter, alle former for vandsport, Put and Take sø, windsurfingpladser, indkøbscenter, små specielle butikker, arbejdende kunsthåndværksteder, museer, restauranter, diskoteker mm.
I den sydlige ende af Ringkøing Fjord ligger det store fredede fuglereservat Tipperne, hvor mange trækfugle holder til. Her kan I evt. tage på guidede ture med en ornitolog.
På Holmsland Klit kan I bl.a. besøge Abelines Gård, hvor I får et godt indblik i de mennesker og den livsform, der eksisterede på dette sted for 100 år siden.
Oplysningerne om dette hus er opdateret i forhold til det trykte katalog.